Witamy BestMassage!

Qigong

Qigong oznacza "pracę nad Qi" i jest formą ćwiczeń wzmacniających, które rozwijają świadomość ruchową ciała. Nawiązują one do wschodnich sztuk walki, medycyny chińskiej i jogi. Ich celem jest zapewnienie równowagi psychofizycznej i kontroli nad energią życiową.

W Chinach Qigong jest jednym z najważniejszych sposobów pielęgnacji zdrowia. Ma on  na celu przywracanie harmonijnego przepływu energii „qi” w ciele człowieka i należą do kanonu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, która niewątpliwie jest skarbnicą wiedzy na temat prawidłowego przemieszczania się „qi” w organizmie.

Według filozofii oraz Tradycyjnej Medycyny Chińskiej – człowiek posiada swoje własne „qi”, które przepływa w nim poprzez sieć dwunastu głównych kanałów – tzw. meridianów (łącznie jest ich w ciele 32). Ruch energii „qi” w człowieku to – życie. Kiedy odbywa się on właściwie, bez przeszkód i blokad – organizm jest zdrowy, natomiast wszelkie zakłócenia w przemieszczaniu się energii pogarszają jakość życia oraz przyspieszają rozwój chorób.

Pierwsze wzmianki o ruchach przypominających taniec pochodzą jeszcze z okresu panowania dynastii Han. Mistrz akupunktury i ojciec chińskiej chirurgii Hua Tuo opracował ćwiczenia naśladujące ruchy pięciu zwierząt: jelenia, niedźwiedzia, tygrysa, małpy oraz żurawia. Zalecał je pacjentom dla regulacji krążenia „qi” oraz krwi, a także właściwego oddechu. Wszystkie rodzaje Qigong mają jednakże wspólny cel: służą umacnianiu wewnętrznej energii „qi” pobieranej przez człowieka podczas oddychania, koncentrują się na oddechu, myśli oraz pozycji ciała.

Starochińskie ćwiczenia są niezwykle korzystne dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów wewnętrznych i układów w organizmie. Qigong wspomaga leczenie chorób przewlekłych i trudno uleczalnych, skraca czas rekonwalescencji, reguluje ciśnienie, poziom cukru i cholesterolu, polepsza wentylację płuc, wzmacnia kości, zwiększa elastyczność mięśni i ścięgien. Metoda jest także doskonałym relaksem dla umysłu – poprawia koncentrację, pomaga zapanować nad naszymi emocjami, zwłaszcza w sytuacjach stresowych, działa antydepresyjnie i opóźnia procesy starzenia.

Qigong może ćwiczyć każdy bez względu na wiek czy stan zdrowia, odpowiednio dobierając jego rodzaj do swojej kondycji psycho-fizycznej. Istnieją bowiem techniki nastawione na poprawę ogólnego funkcjonowania organizmu, które powinny być praktykowane codziennie i przez całe życie oraz style terapeutyczne, ukierunkowane na leczenie konkretnych schorzeń. Młodzi, seniorzy, sportowcy, osoby niepełnosprawne – wszyscy poczują pozytywne efekty ćwiczeń.

Aby jednak praktyka Qigong przyniosła właściwe rezultaty należy przede wszystkim przyjąć odpowiedzialną, aktywną postawę oraz znaleźć silną motywację, którą niewątpliwie stanowi zdrowe i długie życie. Naprawdę warto!

Obecnie ćwiczenia qigong uprawia się najczęściej z myślą o korzyściach zdrowotnych.

Najpopularniejsze są systemy całościowe. Jest ich wiele. Tutaj wymieńmy tylko kilka: qigong Dzikiej Gęsi, qigong Lecącego Żurawia, qigong spontaniczny (często jednak krytykowany, ze względu na występujące skutki uboczne), taiji qigong (system oparty na taijiquan, lecz nastawiony wyłącznie na korzyści zdrowotne i higienę umysłu), czy metoda zhan zhuang (opierająca się głównie na statycznych i ruchowych ćwiczeniach medytacyjnych, będących częścią składową systemu yiquan). Istotą tych metod jest głównie przywrócenie i utrzymanie naturalnej harmonii organizmu, warunkującej poziom jego sił odpornościowych.

Poza metodami dla wszystkich istnieją też specjalistyczne ćwiczenia, które stosuje się w konkretnym przypadku chorobowym. Są to z reguły ćwiczenia bardzo proste, dobierane przez doświadczonego w tym zakresie lekarza w zależności od konkretnej osoby – jej warunków fizycznych, osobowości, schorzenia na jakie cierpi i etapu leczenia.